INNE Z TEMATU
Nowy CD-Action już od wtorku w sprzedaży
Co może osłodzić koniec wakacji i coraz wyraźniej nadciągającą jesień? My polecamy niezawodne lekarstwo, czyli najnowszy numer CDA (10/2014), który do sprzedaży trafi we wtorek 26.08. 132 strony, 2 DVD (a na nich m.in. Risen PL i Driver San Francisco PL), 15,99 zł, a w środku więcej niż zwykle.
Oprócz najnowszych recenzji, przeglądu ponad 60 gier z Gamescomu, świetnych pełniaków, audiobooka do pobrania i zestawu Arcabit Internet Security PL (antywirus i firewall z licencją na ROK, także do zastosowań komercyjnych!) mamy coś jeszcze. Co takiego? Z różnych przyczyn dziś nie mogę wam tego zdradzić – musicie poczekać do poniedziałku. Powiem tylko, że to taki ekstra-bonus w ramach przeprosin za zamieszanie z niewłaściwymi kodami nadrukowanymi na płytach z poprzedniego numeru. Z tymi kodami to zresztą spore zamieszanie było i o tym też piszemy w numerze (w specjalnym, wartym poczytania dwustronicowym dodatku do Action Redaction).
Ale może zacznijmy od początku. Nasza kilkuosobowa ekipa wróciła ledwie żywa z Gamescomu – zobaczyć i opisać potem w hotelu kilkadziesiąt gier to nie jest bułka z masłem. Na każdą z wartych wzmianki zaprezentowanych tam produkcji znaleźliśmy miejsce, a cały przegląd liczy sobie 16 stron z kawałkiem (a mamy też dwustronicową fotorelację z imprezy).
Na tym jednak dział W produkcji się nie kończy. Ograliśmy przedpremierowo m.in. Hand of Fate (bardzo interesujący miks karcianki, planszówki i gry akcji), zręcznościową samochodówkę The Crew, Fifę World (kopanka EA Sports w wersji free-to-play), Crypt of the NecroDancer (rytmiczny dungeon crawler) i Afterfall: Reconquest. Łącznie zamieściliśmy 9 beta-testów.
Recenzji jest albo 13 albo 32 – zależy jak patrzeć, gdyż w tekście „Najpopularniejsze mobilne” recenzujemy 19 popularnych obecnie produkcji. Spośród tradycyjnych tekstów polecamy Risena 3: Władców tytanów (5 stron + dwustronicowy otwieracz), Sacred 3, doskonały remake Metra(Redux) oraz Dark Souls II: Crown of the Sunken King (a to dlatego, że redakcyjny fanboj Soulsów, Berlin, nie był tym DLC zachwycony).
Bardzo obrodziła nam w tym numerze publicystyka, zarówno ilościowo, jak i jakościowo. Zaczynamy od dużego tekstu „Wiwisekcja hejtera”. Papkin spędził naprawdę dużo czasu na różnych forach by – podając się za studentkę socjologii – wypytać rozmaitych pieniaczy kim są, dlaczego hejtują itd. Zapytał też paru naukowców, co sądzą na temat nienawiści w sieci. Wyniki jego pracy są ciekawe. Dopełnieniem tego artykułu jest felieton MQca „Co siedzi w głowach hejterów?”. W „Złodziejach kodu” Hut nie tylko przypomina aferę z wyciekiem kodu źródłowegoHalf-Life’a 2, ale przybliża też los „kradzieja” oraz przypomina inne słynne wycieki (w tym także ten związany z najnowszym Wiedźminem). Jeden z czytelników demitologizuje Bioshocka, czyli obala dość powszechny w branży i wśród graczy pogląd, że twórcy gry zawarli w niej filozofię obiektywizmu Ayn Rand. Temat nie jest lekki, ale tekst napisano przystępnie i dla zainteresowanych takimi rzeczami jest perełką.
W „Stamper Bros.” Smuggler przypomina historię dwóch braci, którzy sprzedali 90 milionów egzemplarzy swoich gier, które są do dziś uznawane za absolutną klasykę. Tyle że mało kto pamięta o ich twórcach. W Epitafium polski akcent, czyli nietypowe The City of Metronome, które miało być połączeniem horroru z... grą muzyczną. W cyklu „Wielcy branży” gościmy tym razem Cliffa Bleszinskiego znanego przede wszystkim jako ojciec serii Gears of War. „Ciekawy przypadek postarzania gier” to tekst o demakach, czyli odwrotności rimejków (a więc np.Dark Souls zrobionym tak, jak mogłoby wyglądać na ZX Spectrum).
Jako że w naszym zestawieniu najważniejszych gier z lat 1996-2014 nie znaleźliście serii Gothic, nadrabiamy to, poświęcając dziecku Piranha Bytes cały dział Gier Wiecznie Żywych. Najpierw dwie strony o tym, jak powstawała pierwsza część („Od zera do bohatera”), dalej strona o tym, że o klasie świata nie stanowi jego rozmiar, lecz wiarygodność („Jaki ten świat mały”), a na koniec CormaC tłumaczy w felietonie, na czym polega dla niego geniusz niemieckiej serii i jak wpłynęła ona na jego odbiór innych erpegów („Gothic i ja”). Dyskutujemy też (MQc i Berlin z gościnnym udziałem Smugglera) o kontrowersyjnych zmianach w Twitch.tv, które nastąpiły po przejęciu serwisu przez Google’a.
Ale to wciąż nie koniec. W felietonie „Żerowanie na nostalgii” Cross recenzuje film „Video Games: The Movie”. Rozkłada go na czynniki pierwsze i każdy element starannie wdeptuje w ziemię. Allor w „Nowym, małym Microsofcie” zastanawia się nad kierunkiem, w jakim pójdzie ta firma pod wodzą nowego prezesa. A teraz zgadnijcie, o czym jest felieton Krigora „Szczucie cycem”. Podpowiedź – nie zgadniecie. :) Będą też Szpile, a jakże, oraz propozycja, byście zajęli się... tworzeniem gier. O CDA. Szczegóły znajdziecie oczywiście w numerze.
W dziale sprzętowym megatestujemy powerbanki, ładowarki i akumulatorki. Dalej znajdziecie Nvidia Shield Tablet 16 GB WiFi, tablet/laptopaAcer Aspire Switch 10, Nokię Lumię 1320, myszki gamingowe, akcesoria sieciowe i minikomputer z Androidem. Poradnik poświęciliśmy pakietom biurowym na PC, urządzenia mobilne oraz działającym online.
Oczywiście nie braknie też Na Luzie oraz Action Redaction (przypominamy – większego niż zwykle!).
A na DVD? Tytuły pełniaków już znacie – Risen PL (RPG) oraz Driver San Francisco PL (akcja/samochodówka). Do tego pełna wersja pakietuArcabit Internet Security (antywirus + firewall, roczna licencja, także do zastosowań komercyjnych!), e-booki (+ audiobook „Rewolucja.exe” – efekt współpracy Jacka Dukaja z fanami – do pobrania), gameplaye z komentarzami recenzentów, zwiastuny, freeware’y, mody do Skyrima iRisena, demaki, kolejna odsłona Pod ostrzałem (Krigore) i masa innych atrakcyjnych rzeczy.
W zafoliowanym pudełku oprócz 2 płyt będzie COŚ JESZCZE, ale na razie tyle tylko mogę powiedzieć.
Zainteresowanym przypominamy: premiera we wtorek 26.08. Wymagania systemowe: 15,99 zł i dużo czasu na czytanie oraz granie.
(informacja prasowa)
Informacje dodatkowe:
KOMENTARZE