Jeżeli masz ochotę zagrać w prosty technologicznie, acz realistyczny symulator pociągu, a takie produkcje jak BVE czy MaSzyna wydają się być zbyt skomplikowane, recenzowane dziś dzieło może okazać się tym, czego szukasz. Od zawsze wychodziłem z przekonania, że nie ma nic prostszego niż prowadzenie pojazdu szynowego. Wszak kierowanie takim wehikułem nie może się równać z pilotowaniem potężnego Boeinga 747. Wystarczyło tylko kilka chwil grania w symulator lokomotywy (i to z wyłączeniem kilku opcji), abym raz na zawsze zmienił swoją opinię na temat tego typu gier. Podstawowa zasada: trzeba ściśle trzymać się rozkładu. Przechodzę więc do rzeczy.
8:55
Mała, jednoperonowa stacyjka. Włoszczowa to nie jest; patrząc na kraj pochodzenia gry, a także na nazwę miejscowości, łatwo zgaduję że jesteśmy gdzieś w Niemczech. Przy jedynym peronie pociąg, a w lokomotywie ja - maszynista. Z nutą dezaprobaty wpatruję się w pulpit sterowniczy, wszak miałem sterować pociągiem, a nie rakietą. Cóż, chwilka spędzona na wcześniejszym przestudiowaniu klawiszologii opłaciła się. Do planowego wyruszenia składu powinienem ze wszystkim zdążyć.
8:59
Byłem pewien, że zdążę. Nawet znalazła się chwilka na podziwianie widoków. Świat gry jakiś dziwny; martwy: ludzie i inne pociągi stoją w miejscu. Budynki wyglądają jak kartonowe pudła. Czyżby autor zapomniał, że mamy XXI wiek, a era słabych gier 2D już przeminęła? Widocznie kierował się nostalgicznymi wspomnieniami z dzieciństwa. Nie ważne. 30 sekund do startu. Ręce na kursorach, wzrok utkwiony w sygnalizatorze. Pełen spokój.
9:00
Gwizd zawiadowcy i zielone światło na sygnalizatorze wskazują godzinę zero. Maszyniście pozostało już tylko zamknąć drzwi i obwieścić start pociągu głośnym ?biiiip?. Zwolnienie hamulców i w drogę. Zaraz...ale dokąd?
9:01
Jak dobrze, że maszynista ma dostęp do szczegółowego rozkładu jazdy. Znaleźć w nim można nie tylko informacje o przebiegu trasy, ale również o dystansie do pokonania i prędkościami z jakimi na danym obszarze ma się poruszać nasz pociąg. Jest to rzecz o tyle istotna, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 20 km/h jest równoznaczne z końcem gry i przegraną.
9:04
Należy koniecznie zwracać uwagę na sygnalizatory świetlne. Przy żółtym świetle należy natychmiast zredukować prędkość jazdy lub wręcz zatrzymać skład. Jak dobrze, że włączyłem system automatycznego naprowadzania na tor. Na dużych dworcach nie muszę tracić czasu na wyszukiwanie konkretnego peronu.
9:37
Koniec trasy. Drobne opóźnienie początkującemu maszyniście chyba można wybaczyć? Jazda przyjemna, aczkolwiek nieco krótka. Na szczęście ze strony producenta można pobrać wiele nowych tras, lokomotyw czy obiektów otoczenia. Przy tak dużych możliwościach, z pewnością to nie koniec jazdy.
UWAGA! Poza instalatorem należy również pobrać
podstawowy zestaw tekstur. Kolejne dodatki do gry można pobrać bezpośrednio ze strony producenta.